ROMÁNIA - Az Európai Unió és a NATO keleti végén egyre több állam mozgósítja saját hadseregeit az Oroszországgal közvetlenül határos vagy ahhoz nagyon közeli végéhez vagy kéri a NATO segítségét. Pár napja számoltunk be arról, hogy Svédország mozgósított, most Románia kért és kap segítséget.
A román vezetés már 2020-ban is veszélyeztetve érezte magát Oroszországtól, így már akkor döntés született arról, hogy válaszul Oroszország fekete-tengeri haderejének növelésére válaszul Románia is a hadereje erősítésére kényszerül, és egyben a NATO-tól is elrettentő méretű fejlesztést kér. - Egyes hírforrások szerint a félelmek nem alaptalanok: Putyin részéről már megfogalmazódott a Dnyeszter Menti Köztársaság bekebelezése, és Románia egyes területeit is Oroszországénak gondolja Putyin.
Klaus Iohannis román államfő Twitter-bejegyzésében osztotta meg a hírt, miszerint Emmanuel Macron francia és Joe Biden amerikai elnök is nyitott arra, hogy a NATO tagság keretein belül katonákat küldjenek Románia keleti részére, hogy mind Románia és így az Európai Unió védelmét növeljék, mind pedig a Fekete-tenger térségében garantálják a biztonságot.
Joe Biden elmondta még, hogy amennyiben úgy érzik, hogy tovább romlik a biztonsági helyzet a NATO területének és Oroszország határának a térségében, akkor további katonákat fognak küldeni Románia mellett Lengyelországba is. Bár Lengyelország nem határos a nagy-Oroszországgal, de Fehéroroszország vezetése úgy táncol, ahogy Putyin fütyül.
Az amerikai elnök hozzátette még:
Az Egyesült Államoknak a NATO ötödik cikkelye értelmében szent kötelessége megvédeni ezeket az országokat, ugyanis NATO-tagállamok. Nem áll fenn ugyanez a kötelezettség Ukrajnával kapcsolatban, de nagyon aggasztónak tartjuk, ami ott történik.
Romániának 650 kilométernyi közös szárazföldi határa van Ukrajnával, a Fekete-tenger térségében közvetlen szomszédja az Odesszai terület, légvonalban pedig csaknem 200 kilométer választja el az Oroszország által bekebelezett Krím félszigettől.