SVÉDORSZÁG - Ukrajna, Kazahsztán, Dnyeszter Menti Köztársaság, Románia és most Svédország. - Ezek azon országok listája, akiket Oroszország már megtámadott, vagy már más békésnek tűnő módon beavatkozott a mindennapjaikba, vagy már meg lettek fenyegetve vagy csak szimplán veszélyeztetve érzik magukat.
Putyin egyre inkább egy középkori, birodalmi politikát folytat, és már csak az hiányzik, hogy cárrá neveztesse ki magát. - Mindenesetre a cári időket idéző területfoglalási mániák érződnek Putyin mindennapi megnyilvánulásai és cselekedetei mögött.
Oroszország a Krím-félsziget elfoglalásával kezdte az egyre inkább birodalminak mondható területfoglalásait, területfoglalási szándékait, majd folytatta Románia és a Dnyeszter Menti Köztársaság finom szóbeli megfenyegetésével, majd csapatainak összpontosításával először Ukrajnát, majd most Svédországot helyezi fenyegető nyomás alá. - Mindezek mellett ne menjünk el a kazahsztáni "békefenntartói" munkásság mellett sem, ahol a tüntetők ellen a kazah mellett, az orosz katonák is éles lőszereket vetettek be, és hírszerzési információk szerint csak látszólagos az orosz katonák kivonása Kazahsztánból. A két autoriter vezető háttéralkut köthetett, aminek Kazahsztán függetlensége lehet az ára.
Az amerikai titkosszolgálatnak közben a hírek szerint bizonyítéka van arra, hogy Oroszország saját maga megtámadására készült, azt Ukrajnára fogva, hogy így indíthasson fegyveres konfliktust a szomszédja ellen. - Ez a módszer a magyar történelemből is ismerős lehet.
Azok után viszont, hogy Oroszországot a fél világ szankciókkal fenyegette meg Ukrajna esetleges megtámadása esetére, ezt követően Oroszország három nehéz partraszállító hajóját is áthelyezte az északi-tengeri Kola-félszigetről a Balti-tengerre, a svéd Gotlnad sziget közelébe. Ezt követően a svéd vezetés azt nyilatkozta, hogy nem tartják kizártnak, hogy orosz támadás érheti a 60000 fős Gotland szigetét, aminek elfoglalása után nehezen védhetővé válna Svédország, így Stockholm jelentős mennyiségű harckocsit és egyéb katonai haderőt csoportosított Gotlandra, egy esetleges orosz támadástól tartva.
A nyugati hatalmak hangot adtak azon véleményüknek, hogy egy ország 100 fős seregének egy másik ország határára történő csoportosítása nehezen értelmezhető másként, mint egy esetleges megszállás, invázió előkészületeként.