MAGYARORSZÁG - Turizmus, szállodaipar, vendéglátás, betanított munka, szakmunka, sofőr, tanár... Mind-mind olyan terület, ahol több munkaerőre lenne szükség, mint amennyi van. Közben külföldről kell munkaerőt importálni. - Egy biztos: Ez most nem az álláskeresési járadék hosszabbításának az ideje!
A turizmusban jelenleg kielégítő a munkavállalók száma, de több szereplő is elmondta, hogy amennyiben az 5. hullám lecseng, és tavalyhoz hasonlóan március-április folyamán elindulhat a turizmus, akkor bizony súlyos munkaerőhiány léphet fel, és ha ezt nem tudják pótolni, akkor az súlyos bevételkiesést is jelenthet.
A szállodaiparban is hasonló a helyzet, mint a turizmusban általában. A szállodák kihasználtsága a koronavírus-járvány 5. hulláma miatt bőven 60% alatt van, ám ennek lecsengése és a nyár közeledte is ezt bőven e fölé emelheti, amikor is a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének budapesti régióvezetője szerint azonnal komoly munkaerőhiány léphet fel takarítóból, felszolgálóból és szakácsból is. - Megjegyeznénk, hogy egy-egy turisztikailag kiemelt helyszínen, már tavaly 7 számjegyű fizetést kínáltak a szakácsoknak. Az egyik szálloda igazgató elmondta, hogy ha lassan is, de van munkaerő visszaszivárgás, de megjegyezte, hogy bár 70 embert akartak felvenni, csak 50-et tudtak, ami okozhat fennakadásokat.
Súlyos hiány mutatkozik a sofőr szakmában is, legyen szó személy- vagy áruszállításról. Információink szerint több közlekedési szolgáltató esetében is járművezetői hiány okozza az utaskimaradásokat és a szükség menetrendeket, de a futárcégeknél dolgozó sofőrök is jobban leterheltek, mivel nagyobb területen kell teríteniük a normális szintnél.
Betanított gyári munkások számában is hiány van, bár itt sok esetben már eleve külföldi munkavállalókkal is számolnak.
Az építőipar már évek óta elsősorban ukrán és román vendégmunkásokra épít, de sok esetben ez sem kielégítő, leginkább a szakmai tudás hiánya miatt, így ezeknek a munkásoknak az alkalmazhatósága korlátozott.
El lehet mondani, hogy akinek most nincs állása, annak nem is lesz, mivel a képességei és az iskolai képesítései olyan alacsonyak, hogy nem is fogja tudni alkalmazni őket egyetlen cég sem, így rajtuk az sem segít, ha 30 helyett 90, vagy 90 helyett 270 napig kapnak segélyt.
Megoldást jelenthet, ha a jelenleg alacsonyabb képességű helyeken dolgozó, de tovább képezhető munkavállalókat tovább képzik jobban fizető helyekre, és helyükre kerülnek "alkalmatlanabb" személyek. - Ugyanakkor kijelenthető, hogy a mostani munkaerőhiányt csak itthonról megoldani már nem lehet, és ennek megoldására a kormányzatnak már nincs ráhatása. - Bár megoldás lehet még az egyre jobb egészségügyi állapotban lévő nyugdíjasok tovább- illetve újrafoglalkoztatása részmunkaidőben, de a lehetőségek itt is korlátozottak és részben már kiaknázottak.
A statisztikák szerint a Magyarországon tartózkodó külföldiek száma már tavaly is meghaladta a 200.000 főt, mi kétszerese a 2000-es évek eleji adatoknak, és ennek további emelkedését várják a szakemberek.